מסופון

החשיבות של מסופון בניהול מחסנים

כל מחסן בתעשייה חייב להתנהל בצורה תקינה על מנת לאפשר עבודה רציפה ויעילה, ללא בזבוז של זמן עבודה וחומרי גלם יקרים מאוד. כמובן שכל מחסן מתנהל מעט שונה בהתאם לעומס, הצפיפות וסוג החומר המאוחסן, אך קיים אלמנט אחד שתמיד זהה – ניהול שנשען על מידע. על מנת שאותו מידע יהיה מדוייק ככל שניתן, רצוי להשתמש בכלי עזר שנקרא מסופון. במה בדיוק מדובר ולמה זה כל כך חשוב? מייד תבינו.

מהו מסופון?

מסופון הינו מכשיר נישא (נייד) שמזכיר במבנה שלו טלפון סלולארי, אך מסיבי וחזק יותר וכולל מספר פונקציות מובנות שנדרשות לניהול מחסנים. באמצעות מסופונים ניתן לנהל בצורה טובה יותר את המלאי והם עושים זאת בו במקום, בנקודת המפגש של העובד עם הציוד, המוצרים והסחורה. מדובר במכשיר אשר מחובר לאינטרנט אך יכול לפעול גם offline, במקרים בהם לא קיימת רשת סלולארית או אלחוטית באיזור.

כיצד המכשיר עובד?

כל מסופון למעשה קולט מידע שמגיע אליו באמצעות ברקודים המודבקים על גבי המוצרים השונים ומעביר אותו לאמצעי הניהול המרכזי של המחסן. באופן זה ניתן לזהות מה מכילה כל אריזה שנמצאת במחסן ואילו חומרי גלם הגיעו. כל מכשיר כולל תפריטים מתאימים הנפתחים לעובד על גבי המסך והוא יכול לעבור בין הפונקציות השונות ולעדכן בזמן אמת את ההתנהלות שלו – הוצאת מוצרים מהמחסן, קבלת סחורה, ספירת מלאי, ניהול פגי תוקף או פריטים פגומים ועוד. מכיוון שהמסופון מתקשר עם מערכת הניהול של המחסן בצורה דו-סיטרית, העובדים יכולים להימנע מביצוע טעויות בניהול המחסן וזאת על ידי קבלת מידע מדויק באשר למיקום הנדרש של המוצרים שבפניהם.

אילו סוגים ניתן למצוא?

ניתן למצוא מכשירי מסופון בגדלים שונים, כאשר חלקם מיועדים לעבודה ידנית מאומצת (קלי משקל) ואילו אחרים נועדו לעמוד במשימות הרבה יותר פיזיות, למשל במקרה של מלגזנים. בהתאם לאופי העבודה במחסן והצרכים השונים, כך ניתן לבחור את סוג המסופון המתאים ביותר. ישנם מסופונים שכל מה שהם "יודעים לעשות" זה לקרוא ברקודים. הם עושים זאת באמצעות סורק ברקוד מובנה שאותו מפעילים על ידי לחיצה על הדק מיוחד.

מכשירים אחרים, מתקדמים יותר, כוללים גם את האפשרות לבצע עדכונים שונים באמצעות לחצנים מובנים (למשל, לכתוב הערות לגבי ספירת מלאי או פריטים מסוימים) ואחרים מגיעים עם מסך טאצ' שמאפשר לעובדי המחסן לבצע חתימות דיגיטליות. כך למשל, אם הגיע משלוח של חומרי גלם, ניתן לבצע את סריקת הברקוד שעל גבי מדבקות המשלוח ולהחתים את השליח לגבי המסירה.

בחירת סוג קורא הברקוד

לא כל מסופון מסוגל לקרוא כל ברקוד מאחר וישנם פתרונות סימון רבים מהסוג הזה, ועל כן חשוב לבחור במכשיר שכולל קורא מתאים. למשל, הדפסת ברקודים על גבי מדבקות נייר הינה תמיד חד מימדית או דו ממידית ולכן מספיק עבורה קורא פשוט שפועל בטכנולוגיית לייזר. במידה ומדובר בברקודים שמודבקים על גבי מדבקות ויניל או פוליאסטר ועל גבי מוצרים מעוגלים, קורא ברקודים חד מימד ודו מימד יוכל לקרוא בקלות את הבר קוד . בחלק מהמקרים מבוצע שימוש של סימון מוצרים באמצעות סרטי הדבקה שכוללים ברקודים אחידים שחוזרים על עצמם. משום שסרטים אלו מתקפלים ומתעוותים, נדרש עבורם ועבור מוצרים מעוגלים סורק ברקוד מסוג דו-מימד שמתאים לכך.

מה עוד חשוב לדעת?

רגע לפני שרוכשים מסופון כדאי מאוד לשים לב גם לדברים הבאים:

  • ממשק עבודה נוח – על מנת שלא יהיה צורך בהשקעת זמן רב מדי ללימוד העובדים כיצד להשתמש במכשיר.
  • אבטחה – מכשיר איכותי יאפשר יכולת ניהול הרשאות במכשיר, דבר חשוב ביותר בכל מה שקשור לגניבות או אובדן.
  • הגנה – יש לבחור במכשיר שבנוי בצורה חזקה, עמיד בפני חבלות, מכות ורטיבות וכמו כן, כזה שניתן לעטוף אותו באמצעות מדבקות לקסן להגנה מירבית.
  • התאמה למערכות קיימות – התוכנה המותקנת על המסופון חייבת להיות מותאמת לעבודה מסונכרנת עם שאר מערכות המידע בארגון – מערכת ניהול המלאי, המערך הלוגיסטי ואפילו מערכות הניהול הגדולות יותר (כגון SAP, ERP וכו').
  • חיבור למדפסות להפקת מדבקות (THERMAL TRANSFER – מסופון עם חיבור שכזה יאפשר לעובד להפיק את מדבקת הסימון הרצויה בו במקום.

אנו בחברת עידנים טכנולוגיות מתמחים במתן פתרונות סימון מגוונים – ברקודים, מדבקות, אמצעי כבילה ומדפסות שונות למגוון התעשיות הקיימות. באופן זה השימוש שלכם במסופונים יהיה יעיל מתמיד והכל בהתאמה אישית מלאה לצרכים והסטנדרטים הגבוהים המתבקשים. צרו עימנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

מסופון
להתחלת שיחה
איך אפשר לעזור?
היי, איך אפשר לעזור היום?